Już parę razy

pisaliśmy o mądrości Czechów – i musimy to zrobić ponownie. Oto bowiem niższa izba czeskiego parlamentu przegłosowała poprawkę do konstytucji przyznającą obywatelom Czech prawo do posiadania broni – tak jak w Ameryce.

Głosowanie jest ewidentnym prztyczkiem w nos dla Unii Europejskiej a w szczególności dla Komisarzycy Elżbiety Blondynki, która dzielnie walczyła o to aby Europejczykom prawo do samoobrony odebrać a wolnych obywateli w chłopstwo pańszczyźniane zamienić.

Smutne jest to, że Polaków trudno przekonać do prawa do posiadania broni – mimo, że powinno być dla każdego oczywiste, że gdzie jak gdzie ale w Polsce to w każdym domu powinien być przynajmniej jeden karabin. No, ale Polacy wolą byc głusi na nauki wynikające z historii i chcą pozostać najbardziej rozbrojonym narodem Europy.

Jako ciekawostke cytowany przez nas arykuł przypomina, że słowo pistolet (a po angielsku pistol) pochodzi z języka czeskiego i zostało wymyślone przez husytów, którzy jako pierwsi zaczęli na masową skalę stosować w wojnach broń palną. Prymitywne rury z których strzelali ołowianymi kulami przypominały im flety i nazwali słowem oznaczającym piszczałki muzyczne, z czego wziął się pistolet. Zresztą w języku staropolskim na samopały też mówiono „piszczele”, co pochodziło od husytów właśnie.

„Pistolet” nie jest jedynym słowem związanym z bronią palną jakie pochodzi od husytów. Duże działa przydzielane większym jednostkom piechoty nazywali „houfnice” od „huf” lub „hufiec” = oddział. A stąd wzięła się polska „haubica” i angielski „howitzer„.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Już parę razy

  1. Marcel pisze:

    „…ale w Polsce to w każdym domu powinien być przynajmniej jeden karabin.” One would hope the newest production karabinek MSBS 5.56 mm would in time become such a mass produced and popular weapon, with its less expensive ammo. And perhaps it would be renamed in honor of the brave native son General Tadeusz Kosciusko.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s