Rafał Trzaskowski z francuską Legią Honorową

donosi Rzepa:

Konsul honorowy Francji w Szczecinie Włodzimierz Puzyna oraz poseł PO Rafał Trzaskowski otrzymali w czwartek z rąk ambasadora Francji w Polsce Pierre’a Levy’ego Ordery Narodowe Legii Honorowej. Warszawski urzędnik Leszek Drogosz otrzymał Order Narodowy Zasługi.

W dawnych czasach, gdy Polska była potęgą, obowiązywał bezwzględny zakaz przyjmowania przez polskich szlachciców orderów oraz tytułów nadanych przez obcych monarchów. Pod karą utraty szlachectwa.

Potem powoli zaczęło się to rozwadniać. Gdy kanclerz Ossoliński otrzymał tytuły od cesarza brać szlachecka protestowałą – ale rozeszło sie po kościach i stworzony został precedens. Od tej pory można było polskich polityków kupować – i zaczęła się jazda z górki. Władcy ościenni zaczęli polskiej szlachcie nadawać tytuły hrabiowskie i inne. Ma się rozumieć – nie za darmo, tylko za jakieś konkretne zobowiązania i zasługi. No i wiemy jak się to skończyło.

I ta jazda w dół trwa nadal. W komentarzach pod notką w Rzepie więcej jest takich, którzy cieszą się „docenili Polaka!” i gratulują odznaczonym a mniej takich, którzy pytają: „A za co konkretnie dali mu ten medal? Czy nie jest to przypadkiem próba kupienia Pana Trzaskowskiego?”

A przecież takie pytanie paść powinno.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s