Śmierć liczbie Pi!

Dzisiaj jest 14 marca. W amerykańskiej notacji dat jest to 3/14 skąd wziełó się święto „Pi Day” na cześć liczby Pi = 3.14 z hakiem. Z tej okazji w amerykańskich szkołach i college’ach odbywają się pogadanki matematyczne i inne podobne uroczystości. Tradycyjnie Massachussets Institute of Technology w Dzień Pi ogłasza listę kandydatów przyjętych na studia.

Nie wiemy czy w Polsce się to święto obchodzi. Jeżeli już to powinno ono wypadać – biorąc pod uwagę, że w Polsce najpierw pisze się dzień a potem miesiąc – w przybliżeniu 22 lipca, czyli 22/7 – czyli w dzień Świętego Wedla, dawniej znany jako „22 lipca”.

Ale tak naprawdę – dnia liczby Pi nie powinno się obchodzić w ogóle. Samo zaś używanie liczby Pi we wzorach matematycznych powinno być zakazane. Zamiast tego należy wprowadzić liczbę tau: τ=2π czyli około 6.28.

Dlaczego? Bo kto liznął trochę wiedzy z matematyki i fizyki ten zauważył, że liczba pi we wzorach prawie nigdy nie występuje samodzielnie – zawsze w kombinacji z 2: 2π. Wzór na powierzchnię koła oraz wzór eulera to chyba jedyne wyjątki. (Może jakby poszukać to się jeszcze coś znajdzie). We wszystkich innych sytuacjach jest 2π!

Co oznacza, że gdyby zamiast liczby π używać τ to wzory stają się nagle prostsze, bardziej logiczne i eleganckie. Kto nie wierzy może przeczytać „Tau manifesto!” czyli apel o zastąpienie liczby Pi liczbą tau, gdzie to wszystko jest przekonywująco wyłożone.

Dlatego My, Wielki Wódz, nie obchodzimy „Pi Day”. Obchodzimy za to „Tau Day” 28 czerwca (6/28).

 

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Śmierć liczbie Pi!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s