Rozwiązanie zagadki prezydenckiej

Parę dni temu ogłosiliśmy kolejną zagadkę prezydencką. Pytaliśmy już jak się nazywał pierwszy Indianin, który został wiceprezydentem USA oraz czy istniał prezydent Stanów Zjednoczonych dla którego język angielski nie był językiem ojczystym?. Odpowiedzi są tutaj i tutaj.

Nasze ostatnie pytanie brzmiało: Czy istniał prezydent USA, który był analfabetą?

Odpowiadamy: To zależy od definicji kogo nazwiemy analfabetą. Takiego prezydenta, który by w momencie obejmowania urzędu nie potrafił pisać i czytać – nie było.

Ale był Andrew Johnson.

Urodził się w skrajnej biedzie, nie chodził do żadnej szkoły i od małego zarabiał na życie jako krawiec. Najpierw jako uczeń w warsztacie, potem założył samodzielny zakład krawiecki i jakoś powoli stanął na nogi.

Pewnie zostałby niepiśmiennym – choć z biegiem lat w miarę dobrze prosperującym  – krawcem z Greenville w Tennessee, gdyby nie zakochała się w nim o dwa lata młodsza Elisa McCradle, która – jak się to mówi – najwyraźniej doszłą do wniosku, że „ma potencjał” – i zgodziłą się wyjść za niego za mąż. A po ślubie zaczęła nad mężem pracować – i nauczyła go czytać, pisać i rachować.

A gdy sie tego już nauczył – to potem już „zaskoczył” – i zaczął błyskawicznie uzupełniać braki w edukacji samodzielnie. Po czym pomyślał, że skoro inni mogą startować do wyborów – to dlaczego niby nie on? I postanowił kandydować w wyborach do rady miasta.

Został wybrany. I od tej pory już się powoli piął do góry:  został burmistrzem, posłem do stanowego Kongresu, pułkownikiem stanowej milicji, stanowym senatorem, kongresmenem w Izbie Reprezentantów w Waszyngtonie, gubernatorem Tennessee, senatorem w Senacie Stanów Zjednoczonych. Gdy Abraham Lincoln startował w wyborach prezydenckich – uczynił go wiceprezydentem. Po zamordowaniu Lincolna przez zamachowca Johnson został prezydentem.

Tak dochodzimy do odpowiedzi na postawioną zagadkę: nie, nie było prezydenta, który by w czasie pełnienia urzędu był analfabetą. Ale Andrew Johnson został prezydentem mimo tego, że przez część życia był – z biedy – analfabetą i czytać i pisać nauczył się dopiero jako człowiek dorosły.

No to kolejne pytanie. Prezydent USA musi być urodzonym obywatelem USA. Tak mówi Konstytucja. Ale nic nie mówi na temat Pierwszej Damy. Melania Trump – jest imigrantką.

Czy jest pierwszą żoną prezydenta USA, która jest imigrantką – czy już kiedyś była jakaś inna?

 

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „Rozwiązanie zagadki prezydenckiej

  1. Włóczęga pisze:

    I pewnie nasze „słoneczko”pomyślało „że skoro inni mogą”to czemuż on nie.

  2. Bieszczadnik pisze:

    A ja się założę, że nie tylko Johnson, ale absolutnie każdy prezydent US był w swoim czasie analfabetą. Johnson po prostu odrobinę dłużej niż inni.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s