Nienawiść do Trumpa

odbiera ludziom rozum. Salon24 dale nam ilustrację tej tezy na przykładzie Redaktora Kłopotowskiego, który wylewa pod adresem Prezydenta żółć, że nie czyta książek, że rosyjski wywiad coś tam, że naubliżał lewackim dziennikarzom i tak dalej. A potem posuwa się do proroctwa:

Co się dalej wydarzy? Republikanie mają wielką przewagę w Izbie Reprezentantów ale w Senacie tylko dwóch senatorów więcej. Jeśli kilku wycofa poparcie dla Trumpa, ruszy machina składania z urzędu prezydenta Stanów Zjednoczonych. Zaś w przyszłym roku odbędą się wybory uzupełniające, które mogą zmienić partyjny skład Kongresu.

Można Trumpa nie lubieć ale to nie usprawiedliwia braku znajomości arytmetyki. W dodatku od człowieka zajmującego się zawodowo komentowaniem polityki amerykańskiej można oczekiwać minimalnej znajomości prawa amerykańskiego.

Procedura usunięcia prezydenta z urzędu składa się z dwóch etapów:

  1. Izba Reprezentantów przegłosowuje tzw. Articles of Impeachment
  2. Senat przegłosowuje usunięcie Prezydenta z urzędu, dla skazania wymagana jest większość 2/3 głosów.

Od razu widać, że szans na usunięcie Trumpa z urzędu – jak na dzisiaj – nie ma żadnych. Demokraci nie mają większości ani w Izbie ani w Senacie. Nawet gdyby w Senacie, jak chce Redaktor Kłopotowski, paru senatorów republikańskich przeszło na Ciemną Stronę Mocy to szans na 2/3 większość nie ma. Czyli zakończonej sukcesem procedury Impeachment nie będzie – i tyle. No chyba, żeby Trump wyciął jakiś bardzo ale to naprawdę bardzo gruby numer, na co się nie zanosi.

To nie jest kwestia polityki ale prostej arytmetyki. Pan Redaktor jest dziennikarzem, czyli humanistą, czyli człowiekiem, któremu obce są liczby i chłodna logika – ale to są naprawdę sprawy elementarne. Niechęć do Trumpa nie usprawiedliwia z niezdolności do liczenia na palcach.

 

 

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s