Zmarł Michael Novak

znany katolicki ekonomista oraz teolog. Warto by napisać o nim kilka słów.

Na pisanie o jego dorobku może się kiedyś zbierzemy, ale obawiamy się, że nic z tego nie będzie. Tyle jest tematów o których trzeba napisać i lista w naszej kartotece „Drafts” rośnie i rośnie i nie chce się kurczyć.

Dlatego i Novaku napiszemy na razie tylko anegdotę.

Katolickich konserwatywnych publicystów o nazwisku Novak było w USA dwóch – Robert i Michael – i byli często myleni. Nie, nie byli krewnymi. Rob pochodził z rodziny kompletnie zeświecczonych polskich Żydów – i przeszedł długą drogę – od ateisty, przez agnostyka, parę kościołów protestanckich aby w końcu zostać katolikiem. W poglądach politycznych też ewoluował od centrystycznego Demokraty po prawicowy konserwatyzm. Na tyle radykalny, że w National Review w pewnym momencie został uznany za persona non grata.

Natomiast Michael Novak był katolikiem od początku do końca. Nie poszukiwał, poglądów nie zmieniał.

Był w dobrych stosunkach z Janem Pawłem II, który podczas jakiegoś spotkania wspomniał coś o polskich przodkach Novaka. Ten zaprotestował: Mam – powiedział – polskie nazwisko i wszyscy myślą, że jestem Polakiem – ale moja rodzina pochodzi ze Słowacji, z dziada pradziada, a nie z Polski.

Jan Paweł II nie uwierzył mu i oświadczył, że na pewno musi mieć polskie korzenie. Michael Novak równie gorąco zaczął go zapewniać, że jest absolutnie i stuprocentowo pewien, że ma pochodzenie wyłącznie słowackie i zero polskiego.

Gdy sie roztstali Jan Paweł II nie wydawał się być przekonany i na pożegnanie powiedział mu, że i tak nadal uważa, że jakiś polskich przodków mieć musi i że wcześniej czy później ich znajdzie.

Upłynał jakiś czas i Michael Novak pojechał na Słowację odwiedzić tereny, z których pochodziłą jego rodzina. Odnalazł miasteczko w którym mieszkali jego przodkowie, obejrzał rynek – i ku swojemu zdumieniu na murach ratusza odnalazł tablice pamiątkową opowiadającą historię „zastawu spiskiego”.

Jeżeli Państwo nie pamiętacie to przypominamy: Władysław Jagiełło i król Węgier podpisali traktat na mocy którego Jagiełło miał królowi węgierskiemu pożyczyć dużą sumę pieniędzy a w zamian za to do czasu spłacenie pożyczki dwanaście miast na Spiszu miały przejść pod władzę króla Polski. Wszyscy myśleli, że będzie to sytuacja tymczasowa i że Węgry pożyczkę spłącą za rok, dwa, no góra kilka lat –  i miasta wrócą do nich – ale tak się złożyło, że nie spłacili i owe miasta pozostały pod rządami polskimi aż do zaborów.

Okazało się, że rodzinne miasto przodków Novaka było jednym z owych miast spiskich objętych zastawem. Co oznacza, że mówiąc ściśle – przodkowie Novaka wywodzili się z Polski a nie Słowacji.

Michael Novak pokręcił głową gdy się o tym dowiedział i przypomniał sobie słowa Jana Pawła II, który upierał się, że on, Michael Novak, musi mieć polskie korzenie.

„No i jak tu nie wierzyć w papieską nieomylność?„- zapytal.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Zmarł Michael Novak

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s