Czy naprawdę Polakom tak trudno zrozumieć Rosjan?

Dmowski zwykł był mawiać, że Polacy nie tyle kochają Polskę co nienawidzą Rosję. I w tym coś jest.

Na Frondzie został opublikowany jakiś sondaż z którego wynika że jedna trzecia Rosjan uważa, że ich kraj przeżywa najlepszy okres w historii. Ton notki jest „Jacy głupi ci Rosjanie”.

Czy naprawdę tak trudno Polakowi zrozumieć, że popularność Putina w Rosji bierze się stąd, że jest on – obiektywnie rzecz biorąc – najlepszym władcą jakiego Rosja miała w historii? Że nigdy dotąd Rosjanie nie mieli tyle wolności ani takiego dobrobytu jak obecnie?

Publikowaliśmy powyższe zdanie wielokrotnie na różnych forach dyskusyjnych i efekty były zawsze łatwe do przewidzenia: „Ty ruski trollu!” a potem bredzenia o Katyniu i rzezi Pragi  – nijak nie odnoszące się do meritum: W Rosji za Putina jest lepiej niż było kiedykolwiek.

No bo kiedy było lepiej? Za Jelcyna, który permamentnie chlał i nie potrafił zapanować nad tym jak różni grandziarze łupili i rozkradali Rosję? Za Gorbaczowa, który gospodarkę rozwalił tak, że w sklepach Rosjanie mieli tylko ocet – jak w Polsce w 1980-81?

O czasach Andopowa, Czernienki i Breżniewa oraz Chruszczowa nie ma co wspominać. Życie było bardzo spartańskie a w polityce zamordyzm. Epoka Stalina to zupełnie inna liga: Krwawe szaleństwo terroru, głód, wojna, masowe deportacje. Jeszcze dzisiaj wieje grozą na samo wspomnienie.

Za carów było – zgoda – trochę lepiej niż za Lenina i Stalina, ale też nie są to czasy do których można mieć głębszy sentyment.

To samo tyczy się praw obywatelskich. Ucisk polityczny w Rosji Putina jest niewielki. W zasadzie zwykłych obywateli prześladowania nie dotyczą. Aby od władzy oberwać trzeba podskakiwać długo i z uporem – tak jak to robiły dziwki z Pussy Riot, które Putin zapudłował dopiero po którymś tam z rzędu wyskoku. Krytycy władzy muszą się bardzo starać i to systematycznie i przez dłuższy czas aby mieć szansę na to by zostać zastrzelonym przez nieznanych sprawców. To nie jest to, co za Stalina kiedy zsyłkę na 10 lat dostawało się bez wyroku sądu, w trybie administracyjnym, za nic. (Albo, jak opisywał Sożenicyn – za to, że ktoś jako pierwszy przestał bić brawo gdy na zebraniu partyjnym padło nazwisko Stalin a potem oklaski trwały przez kilkanaście minut, gdyż każdy bał się być pierwszym, który przestanie. Aż w końcu jeden przestał – bo już nie mógł dłużej stać – i tej samej nocy dostał zsyłkę.  To był stalinizm – kudy Putinowi do niego? Dziwicie się, że Rosjanie wolą Putina?).

Rzeczywistość Rosji jest taka: W sprawach politycznych putinizm oznacza odwilż jakiej Rosja nie znała w dziejach. Można jeździć za granicę, można się dorabiać. Kraj jest – zgoda – dużo dużo biedniejszy od Europy i USA – ale sprawy idą powoli ku lepszemu. Miasta są bardziej kolorowe i czyste niż były 20 lat temu, bandytyzm jest mniejszy, jest co jeść, pensje płacą regularnie – co za końcowej komuny i w początkach lat po komunie wcale nie było takie pewne.

A do tego dochodzi coś czego w czasach sowieckich nie było: Rosjanie podróżują. Widzą, że ich kraj jest biedniejszy niż zagranica – ale z tego sobie już zdawali sprawę i nie jest to dla nich zaskoczenie. Dostrzegają za to coś innego: Europa utraciła atrakcyjność jako model cywilizacyjny. Unia Europejska kojarzy się wyłącznie z tchórzostwem wobec islamu. Rządy europejskie są wrogo nastawione wobec własnych obywateli i starają się ich zastąpić importowanymi. Rosjanie to widzą i wyciągają wnioski: Putin jaki jest taki jest  – ale nie da się ukryć, że jest to przywódca inteligentny i kompetentny – więc  lepiej że to on rządzi Rosją niż by to miałą robić jakaś banda feministek na szwedzką modłę.

Przynajmniej Putin utożsamia się ze swoim krajem i jest zdecydowany go bronić – czego nie można powiedzieć o EU-nuchach…

Jeżeli komuś się nie podoba zdanie: „Za Putina Rosjanie są bogatsi niż kiedykolwie w historii oraz mają więcej wolności niż kiedykolwiek w historii” – to proszę podać kontrprzykład – kiedy było lepiej.

Czy to naprawdę takie trudne do zrozumienia?

 

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Czy naprawdę Polakom tak trudno zrozumieć Rosjan?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s