Normalność jako program!

Po latach powoli zaświtało w Polsce światełko normalności. Polski Sejm przyjął ustawę stwierdzającą, że właściciel nieruchomości może wyciąć drzewa rosnące na jego działce bez pytania żadnego urządu o zgodę. Alleluja!

Pisalismy o tym od lat, wszyscy (prawie) zgadzali się, że to absurd – i nic z tego nie wynikało. PO, czyli partia chcąca uchodzić za wolnorynkową w kwestii drzew nie zrobiła prawie nic – jeżeli nie liczyć tego, że wprowadziła w prawie zmianę, że jeżeli drzewo ma kilka pni to wystarczy jedno zezwolenie na wycinkę. Przedtem potrzeba było osobne zezwolenie (i osobne opłaty skarbowe) dla każdego pnia. Wydawałoby się, że sprawa jest prosta – siadamy głosujemy, że żadnych pozowoleń nie trzeba – ale  PO tego nie zrobiła, gdyż była zbyt zajęta ważniejszymi takimi jak problemami czy solić ziemniaki w szkolnych stołówkach oraz czy w szkołach wolno podawać kawę i jeść drożdżówki.

Normalność przywrócił dopiero PiS, oskarżany o to, że jest partią etatystyczną, która chce powrotu do PRL.

Dla porządku trzeba dodać, że nie jest to ustawa idealna: Zamiast stwierdzać, że właściciel może drzewo na swojej posesji wyciąć i kropka wprowadza niepotrzebne zastrzeżenia, że wycinać wolno tylko drzewa, któe spełniają warunek:

obwód drzewa na wysokości 130 cm wynoszący nie więcej niż 100 cm (w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego) albo 50 cm (w przypadku pozostałych gatunków drzew)

No ale i tak jest to wreszcie krok we właściwym kierunku.

Gazwyb i lewaacka hołota już podniosłą wrzask, że w Polsce nastąpi „masakra drzew”. Więc my, Wielki Wódz oświadczamy: Nie nastąpi. W USA nie trzeba mieć pozwolenia na wycięcie drzewa i żadnej masakry drzew nie ma. W Polsce też nie będzie.

 

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „Normalność jako program!

 1. abyssdotpl pisze:

  Wodzu, pewna nieścisłość się wkradła do Wodza artykułu.
  Teraz nie trzeba pozwolenia gdy wycinamy drzewo na prywatnej działce. Niezależnie od parametrów drzewa. Uwaga na okres lęgowy.
  Jeśli działka jest firmowa – pozwolenie potrzebne jest tak jak poprzednio. Te wymiary i rodzaje drzew tego dotyczą.
  Jeśli działka jest prywatna, ale mamy działalność i chcemy wyciąć w związku z działalnością – pozwolenie potrzebne jest jak poprzednio.
  Wiem, bo przebrnąłem przez stara ustawę i nowelizację, poza tym pytałem w UM.

 2. facet2017 pisze:

  Hmm… to jest zdaje się krok w przeciwną stronę. Promień drzewa to – 100 cm podzielić przez 2*PI = 13,7 cm, co oznacza, ze takie drzewo nie może przekraczać 27,4 cm średnicy, a dotychczas było 30 cm. Albo coś pan pomylił, albo co…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s