Kolejny genialny wynalazek polskich uczonych

donosi Gazwyb. Jacyś uczeni z Białegostoku wymyślili jakąś tam metodę zapisu danych… Nie bardzo rozumiemy o co chodzi – ale za to mamy dobrą pamięć i pamiętamy już turbinkę Kowalskiego, niebieski laser i polski grafen i inne podobne historie.

Dlatego jesteśmy sceptyczni.

Gdy uczony coś odkryje i ma w ręce wynalazek na którym można potencjalnie dobrze zarobić – to nie biega do gazet aby się tym chwalić, tylko w tajemnicy zdobywa fundusze na badania od zaufanych inwestorów, którym obiecuje udział w zyskach – a potem nagle wchodza na rynek z gotowym produktem i zarabiaja miliardy.

Jeżeli wynalazca opowiada o swoim odkryciu mediom i mówi, że potrzebuje rządowego wsparcia dla swoich badań – to jest znak, że w swój wynalazek nie wierzy i tylko chce wyrwać trochę państwowej kasy na badania. Nie będą to miliardy jakie można zarobić na prawdziwym odkryciu – ale z państwowego grantu też można żyć.

Prosze nam wybaczyć – ale jesteśmy sceptyczni w temacie tego odkrycia białostockich uczonych. Dlaczego jesteśmy sceptyczni? Właśnie dlatego, że pisze o nim Gazwyb. Skończy się tak jak poprzednio: merdia rozkręcą naciski, żeby rząd dał im kasę, pieniądze dostaną, coś tam zrobią, pokażą jakieś hokus-pokus, że niby jest postęp w badaniach ale trzeba jeszcze więcej pieniędzy, władze zarządają konkretnych efektów, efektów nie będzie, kasa zostanie odcięta – a uczeni zaczną gonić po redakcjach opowiadając jak głupi biurokraci niszczą polską naukę.

Widzieliśmy to już tyle razy, że nie zdziwimy się jeżeli zostanie to odegrane ponownie.

 

 

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s