Zmarł Krzysztof Maurin

Gazwyb:

Wydział Fizyki UW w żałobie. Zmarł Krzysztof Maurin, legendarny profesor

Prof. Maurin miał 93 lata. Był legendą na Wydziale Fizyki UW. Stworzył Katedrę Metod Matematycznych Fizyki, z jego podręcznika „Analiza” uczyło się kilka pokoleń studentów. Wielu zafascynował swoimi ezoterycznymi wykładami, w których matematyka i fizyka przeplatały się z filozofią i teologią.

Jako matematyk kontynuował po wojnie warszawską szkołę matematyczną, specjalizował się w teorii reprezentacji grup i przestrzeni Hilberta. Ale jego zainteresowania wykraczały daleko poza formalną matematykę. Był filozofem, teologiem i mistykiem, a matematykę traktował jako język służący do poznania i wglądu w rzeczywistość pozamaterialną.

Tak, był postacią wybitną. Pytaliśmy wielu polskich uczonych pracujących w USA o niego – i wszyscy, ci którzy go znali osobiście czy nie – znali jego podręcznik do analizy. I mówili o tej książce to samo: Cegła. Przegryźć się przez to od początku do końca nie sposób. Ale z drugiej strony – ten podręcznik to była taka encyklopedia. W nim było wszystko.

A teraz zagadka.

Od bardzo dawna Gazwyb konsekwentnie lansuje jako Wielką Uczoną doktoressę z UW panią Magdalenę z Ciapaków Środową. Kobietę o bardzo niskiej inteligencji oraz ogromnym tupecie, która nigdy w życiu nie pohańbiła się opublikowaniem jakiejkolwiek pracy naukowej w poważnym międzynarodowym czasopiśmie naukowym a która karierę robi na takiej zasadzie jak robili kiedyś marcowi docenci awansowani nie za dorobek naukowy – tylko za czystość ideologiczną. Doktoressa jest doktrynalną feministką, feministki trzeba popierać, kobiety w nauce też, więc doktoressę się promuje nie bacząc na że intelektualnie – jak by to powiedzieć – nie podnosi średniej wśród pracowników UW.

Teraz pytanie: Ile razy w ciągu ostatniego ćwierćwiecza Gazwyb pisal o – lub udostępniał  łamy dla Doktoressy?

A ile razy wspomniał o Krzysztofie Maurinie? Czy kiedykolwiek wspomniał o jego istnieniu przed jego śmiercią?

Wnioski?

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Zmarł Krzysztof Maurin

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: