Kogo nie ułaskawił Obama?

Zarówno w USA jak i w Polsce prezydent może korzystać z prawa łaski. Jednak w szczegółach prawo łaski w USA różni się od tego w Polsce.

W Polsce prezydent może ułaskawić kogoś kto został prawomocnie skazany przez sąd. Natomiast nie może przerwać dochodzenia w czyjejś sprawie albo nakazać przerwanie toczącej się sprawy w sądzie. W Polsce nie można ułaskawić kogoś kto nie został skazany – co jest trochę logiczne, bo skoro nie był jeszcze skazany to znaczy, że jest niewinny i nie ma go z czego ułąskawiać.

Natomiast w USA jest inaczej – prezydent może przerwać proces prawny w dowolnym momencie: na etapie dochodzenia, podczas rozprawy sądowej, podczas odbywania kary – może zwolnić skazanego z reszty kary i uwolnić go. A także po odbyciu kary – może formalnie skazanego uniewinnić, co wprawdzie znaczenie praktyczne ma niewielkie (skoro i tak już odsiedział) ale w pewnych sytuacjach może być pożyteczne (np. gdy ktoś był niesłusznie skazany).

Zwyczajowo pod koniec kadencji prezydenci korzystają z prawa łaski i pewnej liczbie skazanych zmniejszają wyroki bądź ich uwalniają. Oczywiście – do niedawna – postępowano w takich sprawach bardzo ostrożnie u liczba uwolnionych dzięki prawu łaski była niewielka i stosowano to prawo tylko w bardzo uzasadnionych sytuacjach.

Aż przyszedł Obama – i ten sobie użył. Z prawa łaski skorzystało 1715 osób – więcej niż za Nixona, Forda, Cartera, Reagana, Busha I, Clintona i Busha II razem wziętych.

Wśród ludzi, którzy z prawa łaski skorzystali byli: zdrajcyterroryści winni zamachów bombowych oraz morderstw, oszuści podatkowi, handlarze narkotykówmacherzy od przekrętów na giełdzie , mordercy słowem – pełne ZOO rozmaitych drani i skurwieli.

(Pewnie po latach dowiemy się ile każdy z nich zapłacił za prawo łaski).

Ciekawe jednak jest nie to wobec kogo Obama skorzystał z prawa łaski – ale wobec kogo nie skorzystał. Czy widzicie Państwo kogo na tej liście ułaskawionych  brakuje?

Tak, tak proszę Państwa. Wśród ułaskawionych nie ma Hilarii Clinton – w stosunku do której toczy się właśnie śledztwo!

Mógł ją ułaskawić i śledztwu ukręcić łeb? Mógł. Dlaczego tego nie zrobił?

Bo – co jest publiczną tajemnicą – Obama oraz Hilaria się nawzajem serdecznie ale to serdecznie nienawidzą i jedno drugiemu chętni wbiłoby nóż w plecy albo dosypało cyjanku do herbaty.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Kogo nie ułaskawił Obama?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s