Chris Christie uczy się od Kaczyńskiego

W dawnych czasach gazety miały dwa źródła dochodów: z opłat czytelników kupujących gazety oraz z opłat z reklam.

Potem doszło do tego trzecie źródło: ogłoszenia rządowe umieszczane w gazetach. Na przykład o rozpoczęciu procesów o wywłaszczenie, o romaitych ogłoszeniach urzędowych i tym podobnych.

W krajach gdzie istniał silny sektor publiczny w gospodarce dochodziły do tego reklamy firm publicznych zamawiane w prasie przez rząd, co stanowiło ukryta formę łapówkarstwa – oraz subsydiowanie prasy przez rząd w zamian za życzliwość.

Rewolucja internetowa sprawiła, że dwa pierwsze źródłą dochodów zaczęły wysychać. Tradycyjna prasa stanęła przed dylematem jak się utrzymać. Rządowe ukryte subsydia stały się nagle na tyle ważnym źródłem dochodu, że bez nich nie da się prowadzić gazet.

A tu nagle przyszli tacy ludzie jak Kaczyński i Orban, którzy odcięli państwowe subsydia dla prasy. Sytuacja gazet zaczęła być dramatyczna – i dziennikarze oburzeni na odstawienie ich od koryta zaczęli krzyczeć od zarzynaniu demokracji.

Wygląda na to, że to co Kaczyński i Orban zrobili Gazwybowi gubernator stanu New Jersey Chris Christie szykuje prasie na swoim podwórku. Już zapowiedział, że stan New Jersey zaprzestanie wykupywac w kazetach strony aby umieszczać na nich ogłoszenia urzędowe. I słusznie: W czasach internetu nie ma potrzeby urzędowych ogłoszeń umieszczać w gazetach, których nikt nie czyta – wystarczy na oficjalnej stronie internetowej władz stanu.

Jak łatwo przewidzieć, pomysł wywołuje wściekłość merdiów. W New Jersey prasa poszłą do sądu aby władze stanowe zmusić do dalszego subsydiowania prasy poprzez publikowanie w niej ogłoszeń rządowych. Ale biorąc pod uwagę, że podobne prawa są wprowadzane w innych stanach, jak Ameryka długa i szeroka, nie wygląda na to, żeby im się udało w sądzie wygrać.

Michnik i Soros będą wkrótce krzyczeć o łamaniu wolności prasy w USA.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s