Odrobina obiektywizmu w prasie amerykańskiej

Amerykańska prasa ostatnimi czasy drze szaty nad upadkiem demokracji w Polsce – ale  powoli widać, że po akcji zaczyna następować reakcja. Pojawiają się pierwsze artykuły kwestionujące jedyną słuszną linie reprezentowaną przez New York Times oraz Washington Post.

Taki właśnie artykuł znajdujemy w The Week – bardzo przyjemnym periodyku zajmującym się (głownie, choć nie tylko) przedrukowywanim wyboru tekstów z prasy amerykańskiej – i jednym z niewielu amerykańskich czasopism o których można powiedzieć że są obiektywne.

W ostatnim numerze The Week publikuje tekst: „Polska nie stacza się w tyranię – tylko stawia opór Unii Europejskiej„. A w tekście tym pisze o kilku faktach, polskim czytelnikom doskonale znanym, choć niekoniecznie znanych Amerykanom: Na przykład o tym, że artykuły o upadku demokracji w Polsce w Washington Post pisze Pani Applebaum, w życiu prywatnym żona Radka Sikorskiego, który właśnie został z polskiej polityki wyautowany. Co, zważywszy na konflikt interesów,  stawia jej tezy o upadku polskiej demokracji w nieco innym świetle: demokracja byłaby gdyby mąż Pani Anne był nadal ministrem, a że już im nie jest to znaczy, że demokracji nie ma.

Uwadze Polaków nie umknęło to, że podczas gdy Niemcy i Francuzi potępiają Polskę za ogranicznie wolności a Amerykanie atakują ją za swoją politykę pro natalistyczną – to rząd Francji funkcjopnuje w warunkach bezterminowego „stanu wyjątkowego” a 70 procent populacji francuskich więzień stanowią muzułmanie zaś w Niemczech synagogi muszą być chronione przez policję uzbrojoną w karabiny maszynowe. […] Rząd francuski praktycznie załąmał się kompletnie a popularność kanclerz Merkel pikuje w dół. […] Tymaczasem w Polsce popularność PiS wzrosła.

Na koniec gazeta cytuje krakowskiego profesora Legutkę posłą do Parlamentu europejskiego:

Samo tylko przynależenie do głównego nurtu polityki europejskiej to głupi program, niegodny suwerennego narodu mającego swoje interesy, silne poczucie odrębności oraz aspiracje proporcjonalne do potencjału.

 

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s