Wysycha Morze Martwe

Rzepa donosi o tym, że iluś tam smiałków przepłynęło Morze Martwe. Ot ciekawostka. Pierwszy tego typu wyczyn w historii.

Przy tej okazji przypomina, że Morze Martwe wysycha, gdyż Izrael, dla zaspokojenia potrzeb ludności, wodę z Jeziora Genezaret nie wpuszcza do Jordanu. I Rzepa cytuje jakiegoś tam działacza jakiś tam organizacji ekologicznych:

„To jest apel do całego świata, by jak najszybciej podjąć kroki, które ocaliłyby to nadzwyczajne miejsce” – powiedział Gidon Bromberg jeden z dyrektorów EcoPeace Middle East, dodając, że jest to pierwsza z całego cyklu akcji, mające na celu uchronienie Morza Martwego przed całkowitym wyschnięciem.

Oczywiście, warto Morze Martwe ratować przed wyschnięciem, ale nie rozumiemy dlaczego ma się tym zajmować cały świat a nie sami zainteresowani – czyli Izrael i Jordania.

Pomysł jak je uratować jest znany od dawna: należy wykopać kanał lub rurociąg z Morza Śródziemnego lub Czerwonego do Morza Martwego, które, przypominamy, znajduje się kilkaset metrów poniżej. Tym kanałem lub rurociągiem puścić wodę morską, a ta, dzięki różnicy poziomów, może po drodze napędzać turbiny elektrowni, dając darmowy prąd.  Wysoka temparatura panująca w dolinie Morza Martwego sprawi, że wpuszczana tam woda morska i tak szybko wyparuje i poziom tego Morza nie będzie ani się obniżał ani podnosił. Czyli stworzone zostanie coś w rodzaju hybrydowej elektrowni słoneczno-wodnej.

Pomysł jest znany, jako się rzekło, od lat. Izrael posiada wiedzę i środki aby go zrealizować. Brakuje tylko woli politycznej. A to jest problem Izraela i Jordanii – a nie jakiejś „społeczności międzynarodowej”.

 

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s