Tomasz Jefferson i Sally Hemings

Rzepa opublikowała ciekawy tekst o Tomaszu Jeffersonie oraz jego przyjacielu, potem politycznym rywalu a na koniec znowu przyjacielu Johnie Adamsie. (My Wielki Wódz na ten temat kiedyś kreśliliśmy kilka zdań).

W tym tekście padło zdanie:

Do dzisiaj krążą pogłoski, że Thomas Jefferson miał romans z niewolnicą Sally Hemings. Chociaż jej potomkowie uważają się także za potomków trzeciego prezydenta USA, to żadne dokumenty nie potwierdzają, że taki związek miał miejsce.

Ale badania DNA to potwierdzają.

A Sally Hemings ze swojego losu nie wydawała się być niezadowolona. Na plantacji pełniła rolę de facto pani domu zarzadzając życiem dworu i setkami niewolników. Zaś Jefferson miał do niej całkowite zaufanie powierzając jej codzienną administrację posiadłości. Czyli, jak to mowią – potrafiła się ustawić. Po śmierci Jeffersona jego córka uwolniła ją i Sally Hemings zmarła jako człowiek wolny, tak samo jej (i Jeffersona) dzieci.

Jefferson Sally Hemings i jeszcze kilku innych niewolników zabrał  ze sobą do Paryża, gdy był tam ambasadorem. Pouczył ich, ze dopóki są we Francji – sa ludźmi wolnymi. Ale w momencie gdy wróca z nim do Ameryki staną się ponownie niewolnikami. Mogą wrocić – lub nie. On ich nie może zmusić. Wybór należy do nich.

Wszyscy dobrowolnie wrócili. Rola niewolnika na plantacji Jeffersona bardziej im odpowiadała niż bycie wolnym czlowiekiem we Francji. To trochę daje do myślenia, prawda?

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Tomasz Jefferson i Sally Hemings

  1. Pingback: Dzisiaj Dzień Prezydentów | Wielki Wódz Apaczów

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s