System elektorski – po co?

Zbliżają się amerykańskie wybory, merdia trąbia o nich na okrągło, więc pewnie już Państwo wiecie, że u nas w Ameryce jest taki dziwny system wyborczy: niby wybory powszechne a jednak nie powszechne i że ten, który przegrał może jednak wygrać.

Jak to konkretnie działa to znajdziecie opisane w merdiach, więc nie będziemy powtarzać. Zamiast tego wyjaśnimy Państwu w dwóch zdaniach DLACZEGO ten system wymyślono tak a nie inaczej. Z tym, że zaznaczamy: Piszemy dla ludzi o otwartych umysłach, gotowych zastanowić sie nad tym co czytają „A może jednak w tym szaleństwie jest jakaś metoda? Skoro system wyborczy zaprojektowany w czasach kolonialnych przetrwał setki lat to coś w tym  musi być?”

Doświadczenie uczy nas bowiem, ze w Europie – a także niestety w Polsce – pełno jest debili, którzy są tak zapiekli w antyamerykaniźmie, że wszyskie rozwiązania prawne wymyślone w Ameryce odrzucają z definicji – tylko dlatego, że są wymyślone w Ameryce. A konstytucja amerykańska według nich nie może być traktowana poważnie bo kto widział, żeby kierować się jakąś konstytucją sprzed 200 lat. Z takimi ludźmi dyskutować nam sie nie chce.

Jeżeli gotowi jesteście Państwo wysłuchać argumentów dlaczego system elektorski jest dobry – oto one. Otóż sens systemu elektorskiego sprowadza się do zasady:

  1. Jeżeli startuje w wyborach dwóch kandydatów i różnica między liczbą głosów jakie zdobyli w głosowaniu powszechnym jest znaczna – to wygrywa ten, kto miał więcej głosów w głosowaniu powszechnym.
  2. Natomiast jeżeli różnica w liczbie głosów jest minimalna – wówczas nie wygrywa ten kto dostał więcej głosów – ale ten kogo wyborcy są bardziej równomiernie rozmieszczeni w kraju – i który w związku z tym będzie lepiej leprezentował interasy kraju jako całości – a nie kilku prowincji.

Pomyślcie Państwo: wybraźcie sobie, ze Unia Europejska postanawia wybrać prezydenta w głosowaniu powszechnym. Startuje dwóch kandydatów – jeden dostał 50.1% głosów zebranych głównie w Niemczech i Francji – a drugi 49.9% – zebranych w pozostałych krajach Europy.

Który z tych kandydatów będzie lepszym wyborem, jeżeli chcemy utrzymać jedność Unii?

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s