Bilans dokonań Pana Antoniego

Mija rok rządów pana Antoniego  w MON. Czas na wstępny bilans.

Rzepa publikuje artykuł Marka Kozubala, który dokonań Pana Antoniego broni:

Fatalny wizerunek ministra obrony narodowej nie powinien przysłaniać faktu, że przez rok pracy ma kilka dokonań i buduje 150-tysięczną armię.

[…]

Zdecydowanie mniej słyszymy na temat tego, jakie szef MON podejmuje decyzje. Te zaś są korzystne dla wojska. Nie ma wątpliwości, że wzmacnia on bezpieczeństwo państwa.

Od roku Macierewicz konsekwentnie działa na rzecz rozbudowania armii do 150 tysięcy. Tworzy też fundamenty dla nowego rodzaju wojska – obrony terytorialnej. Powołał już dowództwa trzech pierwszych brygad Wojsk Obrony Terytorialnej, które powstaną na wschodzie kraju. W ciągu czterech lat nowa formacja ma liczyć 50 tys. żołnierzy. Mają być gotowi do obrony swoich miejscowości, a w ich szkoleniu uczestniczyć żołnierze wojsk specjalnych.

Na początku tego roku Macierewicz zlikwidował ograniczenie do 12 lat czasu służby żołnierzy na kontraktach, głównie dotyczyło ono szeregowych zawodowych. Tylko ten ruch pozwolił, że w tym roku w wojsku zostanie 924 doświadczonych wojskowych, a w przyszłym 1183. W połowie roku na jego wniosek prezydent Andrzej Duda podniósł uposażenie żołnierzy zawodowych (będą mieli pensję wyższą o kilkaset złotych). Jednocześnie zostały odmrożone awanse wojskowe. Na skutek decyzji Macierewicza 15 sierpnia wyższe stopnie otrzymało ponad 17 tys. żołnierzy, a 11 listopada planowane są awanse dla kolejnych 4 tys. Nie ma wątpliwości, że w ten sposób Macierewicz przygotowuje kadry dla nowych jednostek, w tym oddziałów obrony terytorialnej.

I tak dalej.

Pan Antoni ma ślepo w niego wierzących groupies – i równie zaciekłych wrogów. Gdy przeciwnicy Pana Antoniego reagowali rechotem na pewne całkiem sensowne pomysły ministra – postanowiliśmy go bronić, gdyż bezmyślny rechot półgłówków nas razi.

Ale razi nas też ślepe uwielbienie jakie mu okazują jego fani. No bo jakie konkretnie są osiągnięcia Pana Antoniego po pierwszym roku pełnienia urzędu?

Pan Kozubal wymienia: zlikwidował dwunastoletni limit służby wojskowej dla szeregowych. A my Wielki Wódz – uważamy to za głupotę. Trzydziestoparoletni szeregowy jest marnym szeregowym. Po dwunastu latach służby szeregowy powinien odejść do cywila – lub awansować na podoficera. To samo dotyczy oficerów – w wojsku musi panować zasada „up or out” – „awansować w górę – lub odejście z wojska”. Porucznik, który w ciągu iluś wymaganych lat nie zostanie kapitanem – powinien z wojska odejść, robiąc miejsca młodszym.

Że Pan Antoni tworzy Obronę Terytorialną i chce zwiększyć wojsko do 150 tysięcy. Bardzo nas to cieszy – i policzymy mu to za zasługę gdy już liczebność wojska zwiększy a Obronę Terytorialną stworzy. Jak na razie sprawy wyglądają tak, że do końca 2016 miały już istnieć trzy brygady OT. Gdzie one są? Jest listopad – czy ktoś wierzy, że do końca roku powstaną?

Opublikowaliśmy swego czasu listę zadań, których załatwienia oczekujemy od szefa MON i oświadczyliśmy, że jeżeli Pan Antoni załatwi połowę z nich – to będziemy go oceniać bardzo dobrze. Czas podsumować – co zostało załatwione. Punktów było czternaście – co oznacza, że jeżeli Pan Antoni ma rządzić dwie kadencje to powinien załatwiać mniej więcej jedną sprawę na rok. Czy są jakieś zadania, które można uznać za odfajkowane, lub chociaż na dobrej drodze do załatwienia?

Z tych, które wymieniliśmy – nie ma nic. Nie ma żadnych decyzji ani nawet planów na zdobycie nowych samolotów dla lotnictwa. Nie zrobiono nic w kwestii zastąpienia transporterów BWP czymś nowym. Nie wiadomo co ma zastąpić czołgi T-72. Okręt Ślązak, zwodowany wielkim kosztem został przekazany do Stoczni Marynarki Wojennej do wykończenia – a stocznia zgodnie z obowiązująca w Polsce nową świecką tradycją, tradycyjnie zawaliła termin wykonania prac – co oznacza, że wejście okrętu do służby oddala się o kolejne lata. Termin budowy niszczyciela min ORP Kormoran też został już zawalony. Winnych jak zwykle nie ma a Pan Antoni wydaje się bardziej zainteresowany walką o wprowadzenie apelu smoleńskiego do programu wszystkich uroczystości niż opanowanie burdelu w stoczniach. Co oznacza, że program budowy okrętów podwodnych oddala się w czasie – być może na święty nigdy.

Minister zerwał kontrakt na Caracale – i nie winimy go za to, jeżeli kontrakt był faktycznie niekorzystny (nie mamy w tej kwestii zdania). Ale o tym, że kontrakt ten zerwie mówił od ponad roku – po czym okazało się, że po zerwaniu go nie ma planu B. Nie Caracale – to co? I teraz Pan Antoni się miota: kupimy Black Hawki z wolnej ręki, do końca roku. Czy ktoś jeszcze wierzy, że polscy komandosi dostaną w tym roku te Blackhawki? Albo: zbudujemy helikoptery z Ukrainą. Czy ktoś w to wierzy?

W temacie zamówień na helikoptery szturmowe – nie dzieje się nic. Obrona przeciwlotnicza? Nic. Nie ma nawet planów przetargów na rakiety. Obrona terytorialna? Już pisaliśmy – w 2016  miały już być trzy brygady, trzy następne w 2017. Nie ma nic.

Pisaliśmy już o karabinku MSBS który miał być gotowy w 2014, a według ostatniej wersji do konca trzeciego kwartału 2016. Nadal go nie ma – i zaczyna się nam wydawać, że już nie będzie, biorac pod uwagę, że wojsko zaczęło zamawiać kolejne partie Beryli. Czyli nawet z tego stosunkowo najłatwiejszego programu wychodzą nici.

Czy to znaczy, że Pan Antoni nie ma żadnych dokonań? Nie kupił dla wojska żadnego nowego sprzętu?

Ano kupił, jedną rzecz – której nie ma na naszej liście. Otóż Pan Antoni podpisał zamówienie na samoloty dla ViP-ów.

Nie krytykowalibyśmy go za to, gdyby oprócz kupna samolotów, którymi Pomazańcy będą mogli nimi wozić soje czcigodne cztery litery doprowadził do końca jakieś programy zbrojeniowe dla wojska. Ale jeżeli to ma być jego jedyne dotychczasowe osiągnęcie – to proszę wybaczyć – budzi to w nas taki trochę niesmak.

Powie ktoś: to dopiero początek jego rządów, jeszcze się rozpędzi. Być może. Ale rok to jest już ćwiartka pierwszej kadencji. Nie twierdzimy, że miał w tym czasie dokonać cudów – ale COŚ powinno zostać załatwione. Przykro nam, ale musimy się groupies Pana Antoniego narazić: nie możemy jego dotychczasowych rządów uznać za udane.

 

 

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Bilans dokonań Pana Antoniego

  1. Pingback: Pan Antoni obiecuje Patrioty | Wielki Wódz Apaczów

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s