Po co komu takie badania naukowe?

Prezydent Francji, Georges Pompidou, powiedział kiedyś, że są trzy absolutnie stuprocentowo pewne sposoby aby stracić pieniądze: Wydać je na kobiety, hazard lub na badania naukowe.

Dla tzw. środowiska naukowego jest to stwierdzenie obrazoburcze, no bo jak to? Stracić na badaniach naukowych? Badania to podstawa!

Ale powoli do społecznej świadomości zaczyna docierać fakt, że Pompidou może mieć rację: pieniądze jakie społeczeństwa wydają na badania naukowe są w dużej mierze marnowane. Niewątpliwie do opini publicznej zaczynają przemawiać przykłady przekrętów i pseudonauki jakie robią tzw. „badacze Globcia”. A i bliższe przyjrzenie się temu co uchodzi za „badania naukowe” w dziedzinach humanistycznych robi swoje.

Ostatnio paru ciekawych zaczęło badać – ilu czytelników ma typowa praca naukowa w dziedzinie nauk humanistycznych. Nie, nie ile ma cytowań – badania ile który artykuł ma cytowań robi się od dawna. Tym razem zaczęto badać ilu ludzi średnio faktycznie czyta opublikowaną pracę naukową. Wyniki są nader interesujące.

Typowy artykuł z humanistyki czyta średnio dziesięć osób. Powtarzamy: to jest średnio.

Połowy publikacji nie czyta nikt – oprócz ich autorów.

82 procent publikacji nigdy nie jest cytowana. Z tych prawie 20 procent, które jest cytowane – tylko 20 procent jest czytane. Z czego wynika: cytowania artykułów odbywają się na zasadzie: „Ja zacytuję ciebie a potem ty mnie, żebyśmy sobie potrawili wskaźnik cytowań, przed następnym grantem”.

Jak to powiedział Klasyk: Środowisko naukowe to samotne wyspy mądrości zagubione w bezkresnym oceanie bredni.

Pisaliśmy już, że Japonia przystąpiła do likwidacji większości swoich wydziałów humanistycznych jednocześnie drastycznie ograniczając ich finansowanie. Wcześniej czy później Europa i USA będą musiały zrobić to samo.

 

 

 

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s