Super dowcip!

Polityka, czyli pisemko dla ludzi, którzy chcą aby uważano ich za inteligentnych, umieściła artykulik pt: „Wykształceni żyją dłużej. Lekcje zdrowia” a w nim:

Wykształcenie przedłuża życie. Mężczyźni z dyplomem wyższych studiów żyją przeciętnie nawet kilkanaście lat dłużej od współobywateli, którzy zakończyli edukację na podstawówce.

Po prostu ręce opadają.

Tak – to, prawda –  średnia długość życia ludzi z dyplomem jest większa niz ludzi bez dyplomu.  Z bardzo prostego powodu.

Podzielmy zmarłych na dwie wielkie grupy: takich, którzy mieli studia oraz nie mieli. A teraz proszę sobie odpowiedzieć na proste pytania:

Do której grupy trafi chłopak, który w wieku lat 18 zabił się w wypadku na motorze? Oczywiście do tej gdzie są ludzie bez studiów – prawda?

Jaki będzie minimalny wiek ludzi z dyplomem wyższej uczelni? No skoro dożyli dyplomu – to pewnie jakieś 22 lata – prawda?

A jaki musi być minimalny wiek ludzi, w zbiorze ludzi z doktoratem? Pewnie koło trzydziestki – prawda?

Widzicie Państwo problem? Tak – średni wiek ludzi dyplomem studiów będzie wyższy niż średni wiek ludzi bez dyplomu – jak to mówią matematycy – Z DEFINICJI.

Co w tym trudnego do zrozumienia?

No dobrze, powie ktoś. Możemy naszą analizę jakoś poprawić tak aby w obliczeniach uwzględniać tylko takich, którzy żyli minimum 30 lat. I obliczyć średnią długość życia tylko dla takich.  Czy to usunie problem?

Nie.

Ile razy można powtarzać: „Correlation does not imply causation” – „Korelacja nie oznacza związku przyczynowo skutkowego”.

Na najbardziej elementarnym kursie statystyki tłucze się to do tępych studenckich łbów – a oni i tak na ogół nie są w stanie pojąć, że:

Jeżeli zmienna A jest skorelowana z B to może to oznaczać jedną z trzech rzeczy:

A jest przyczyną B

B jest przyczyną A

zarówno A jak i B są powodowane przez jakąś niewidoczną przyczynę C.

Inaczej: jeżeli edukacja jest skorelowana z długością życia to nie musi to oznaczać że edukacja przedłuża życie – lecz, że edukację zdobywają ludzie o inteligencji wyższej niż przeciętna w populacji oraz o silnej woli – dzięki czemu potrafią ponosić wyrzeczenia dla osiągnięcia postawionego celu. I ta sama inteligencja i silna wola sprawia, że są w stanie unikać niezdrowych zachowań, potraw i używek. I to jest najbardziej prawdopodobne wytłumaczenie dlaczego żyją dłużej.

Innymi słowy: pchanie ludzi na studia tłumaczeniem, że od tego będą żyć dłużej – tylko sprawi, że z tych studiów wylecą i ich nie skończą. Z tych samych powodów dla których nie potrafią utrzymac diety lub regularnie biegać czy chodzić na siłownię: Bo nie mają dość samozaparcia.

Brak zrozumienia zasady „Korelacja nie oznacza przyczynowości” jest błędem spotykanym w prasie nagminnie, tak, że gdyby chcieć go prostować za każdym razem gdy go popełnia jakiś pisarczyk trzeba by zajmować się tym na cały etat. Więc zapytacie Państwo dlaczego akurat teraz postanowiliśmy o tym napisać?

Ano, w tytule obiecaliśmy Państwu znakomity dowcip. Oto i on:

Autorem cytowanego przez nas artykułu jest Pan Mirosław Szreder. Zgadnijcie Państwo kto to taki?

Jakiś wykształciuch z Gazwybu? Nie.

Niedouczona redaktorzyna dorabiająca tekstami o nauce? Też nie.

Pismak z New York Timesa po studiach filozoficznych który nie jest w stanie umysłem ogarnąć różnicy pomiędzy przyczyną a skutkiem? Też nie.

Humanista po studiach dla debili na jakimś wydziale Znastwa i Logii? Też nie.

Otóż Pan prof dr hab Mirosław Szreder jest statystykiem i prorektorem Uniwersytetu Gdańskiego.

Dobre – prawda?

 

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Super dowcip!

  1. Pingback: Gazwyb fabryką ciemnoty | Wielki Wódz Apaczów

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s