To jest niedobry trend i trzeba go zatrzymać – póki jeszcze można

Der Dziennik a także Gazwyb  donoszą, że rząd PiS chce powołać nową formację zbrojną: Straż Geologiczna podlegającą Ministerstwu Środowiska. Ma być uzbrojona w broń palną, prawie jak antyterroryści , no i (w teorii) zajmować się łapaniem ludzi nielegalnie wydobywających bursztyn.

Gazwyb oczywiście na pomyśle nie pozostawia suchej nitki (słusznie) i (niesłusznie) oburza się na paranoję PiS.

Niesłusznie – gdyż trend do militaryzacji służb państwowych nie jest specjalnością PiS i występuje wszędzie. W USA, jak donosi Nowy Tydziennik:

Broń i pojazdy opancerzone na amerykańskich uniwersytetach? Oddziały specjalne wyposażone w karabinki szturmowe AR-15 w IRS (urząd podatkowy)? Duży arsenał broni i amunicji w Agencji Ochrony Środowiska? Pozamilitarne agencje federalne od dłuższego już czasu intensywnie się dozbrajają, a liczba ich pracowników mogących nosić przy sobie broń palną przewyższyła już liczbę tzw. marines w Korpusie Piechoty Morskiej.

Dlaczego amerykańskie urzędy gromadzą broń, przy jednoczesnym dążeniu władzy do ograniczenia dostępu do niej przez zwykłych mieszkańców kraju? Czy czasem nie mamy do czynienia z powstawaniem nieformalnych amerykańskich sił zbrojnych, o których opinia publiczna wie niewiele albo wcale?

Ano, prawda. Rząd zbroi się poza jakąkolwiek kontrolą, powstają niejasne agencje rządowe uzbrojone jak armie ale podlegającie nie bardzo wiadomo komu – i co gorsza, politycy nie bardzo chcą ten proces powstrzymać.

Tak, pomysł tworzenia w Polsce uzbrojonej Służby Geologicznej jest zły i Polacy powinni protestować. Od łapania ludzi nielegalnie wydobywających coś tam jest policja. Ale trend do niekontrolowanego zbrojenia agencji rządowych i do przekształcania ministerstw w księstwa, dysponujące własną siłą zbrojną – nie jest specyfiką Polski.

Co nie znaczy, że nie jest to trend niebezpieczny.

 

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s