Ig Noble

Rzepa donosi o tegorocznych nagrodach IgNobla i przy okazji wspomina o narodach z poprzednich lat:

Patricia Yang, David Hu, Jonathan Pham i Jerome Choo udowodnili, że niemal wszystkie ssaki, niezależnie od wielkości, opróżniają pęcherz moczowy w 21 sekund. Plus minus 13 sekund. W zbliżonym w swej wadze eksperymencie zespół Bruno Grossiego zaobserwował, że jeśli kurze przymocuje się do kupra obciążony patyk, to będzie ona chodziła tak, jak dwunożne dinozaury. Taki tyranozaurus kurex. Przy tych doświadczeniach pomiary odległości na jaką pingwiny potrafią wystrzelić odchody (dla zainteresowanych: to około 40 cm) to kaszka z mleczkiem.

Natomiast w tym roku nagrody otrzymali, między innymi:

Profesor Uniwersytetu Kairskiego, urolog Ahmad Szafik, pośmiertnie został uhonorowany Ig Noblem za badania w dziedzinie reprodukcji przeprowadzone na szczurach, które ubrał w spodnie, by określić wpływ różnych tekstyliów na popęd płciowy. […]

Z kolei jego rodak Charles Foster, naukowiec Uniwersytetu Oksfordzkiego, przez miesiąc naśladował zwierzęta, by w ten sposób zobaczyć świat ich oczami. W jego książce „Being Beast” można przeczytać jak spędził czas z borsukiem w norze na wzgórzu Welsh, plądrował z lisem śmieci w poszukiwaniu jedzenia w londyńskiej dzielnicy East End czy był śledzony przez ogary w szkockiej wsi, kiedy próbował dowiedzieć się, jak wygląda życie jelenia.[…]

W kategorii literatury Ig Noblem wyróżniono Fredrika Sjoberga, który opublikował trzy tomy o kolekcjonowaniu bzygowatych, owadów z rzędu muchówek, na słabo zaludnionej szwedzkiej wyspie, gdzie mieszka.

My, Wielki Wódz Apaczów, zupełnie nie rozumiemy dlaczego wśród nagrodzonych pominęto Wybitnych Polskich Humanistów, o których badaniach pisaliśmy wcześniej. W szczególności oburza nas pominięcie Doktoressy Środowej. Uważamy, że ignorowanie dorobku tej Wybitnej Uczonej przez Komitet Nagrody IgNobla jest przejawem seksizmu.

 

 

 

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s