Pożegnanie Słowianki

Pożegnanie Słowianki to rosyjska pieśń powstała podczas wojen bałkańskich w roku 1912. Stała się bardzo popularna podczas I Wojny Światowej a potem podczas wojny domowej w Rosji, kiedy śpiewały ją oddziały Białych. Tu możemy zobaczyć jak śpiewa ją we Wrocławiu dzisiejszy chór Armii Rosyjskiej:

 

Jeżeli melodia wydaje się Państwu znajoma – to dobrze sie wydaje, albowiem podczas II Wojny Światowej  trafiła do polskich oddziałów partyzanckich gdzie nieznany autor dopisał do niej polskie słowa Rozszumiały się wierzby płaczącei w tej wersji jest w Polsce śpiewana po dziś dzień przy ogniskach i na obozach harcerskich:

 

Ale to nie jest koniec historii tej melodii.

Po wojnie żydowscy uchodźcy zawieźli ją do Palestyny. A ponieważ Izrael to kraj – w sensie mentalnym i kulturowym – w gruncie rzeczy słowiański – więc melodia ta stała się tam niezwykle popularna.  A gdy w roku 1948 wybuchła pierwsza wojna izraelsko-arabska napisano do niej słowa hebrajskie „Bin Gwulot”„Między granicami”.

Izraelską wojne o niepodległość wygrało wojsko izraelskie śpiewające hebrajską wersję piosenki Pożegnanie Słowianki/Rozszumiały się wierzby płaczące/Między granicami.

 

 

Po upadku ZSRR rozważano wersję aby „Pożegnanie Słowianki” uczynić hymnem państwowym Rosji, na miejsce sowieckiego, ale pomysłu tego nie zrealizowano.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Pożegnanie Słowianki

  1. Pingback: Erev Shel Shoshanim | Wielki Wódz Apaczów

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s