Wieczny sojusz z ZSRR!

Rzepa donosi: Klub Nowoczesnej chce, by Sejm przyjął uchwałę w sprawie trwałej obecności Polski w Unii Europejskiej. W projekcie, który przygotowała Nowoczesna, jest wezwanie, by rząd przeciwstawił się próbom podziału i osłabiania UE oraz szukał rozwiązań, które ją wzmocnią.

W niektórych doniesieniach było nawet (nie potrafimy znaleźć linku, gdzieś się zawieruszył), że Nowoczesna chce wpisać do Konstytucji, że Polska ma być w UE na wieki wieków.

To nam przypomina jak za Gierka postanowiono do konstytucji PRL wpisać dwie poprawki. Piersza: że PZPR posiada w Polsce przewodnią rolę, cokolwiek to oznacza a druga: że Polska pozostaje we wiecznym sojuszu z ZSRR.

Pierwsza poprawka przeszła przy jedynym głosie wstrzymującym się (Stanisłąw Stomma).

A poprawka druga po protestach (między innymi ludzi, któzy dzisiaj są po przeciwnych stronach barykady) w ogóle nie została poddana pod głosowanie. Pomysł wpisania do konstytucji, że Polska pozostaje we wiecznym sojuszu z ZSRR po cichu odłożono ad acta i do sprawy nie wrócono.

Parę lat później powstanie Solidarności zakwestionowało zapis o przewodniej roli PZPR a kilkanaście lat później ZSRR z którym Polska miała być w wiecznym sojuszu wyzionął ducha.

Pan Petru & Co chcą w polskim prawie wpisać, że Polska ma na zawsze pozostać w Unii i nie przychodzi im do głowy, że za kilkanaście lat Unii może po prostu nie być. A polscy politycy – tak Kaczyński jak i Petru – najzwyczajniej w świecie nie maja na to czy Unia przetrwa czy nie żadnego wpływu. A papierek mówiący, że Polska jest po wieczne czasy w Unii jest tylko papierkiem.

W 1976 ZSRR wydawał się dużo bardziej wieczny niż Unia dzisiaj…

 

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s