Francuski kościół wyparł się swoich męczenników

W latach 90-tych w Algerii toczyła się wojna domowa z islamistami. Niezwykle okrutna i pełna bardzo brutalnych rzezi. Różni ludzie oceniają liczbę ofiar na 100-200 tysięcy.

Podczas walk miał miejsce głośny swego czasu incydent. W górach Atlasu znajdował się klasztor chrześcijańskich, głównie francuskich, mnichów – trapistów, którzy żyli tam w ślubach ubóstwa. Doradzano im opuszczenie terenów walk – ale odmówili.

Pewnego razu ich klasztor został zajęty przez islamistów a mnisi porwani a potem ścięci. Świat najpierw zaniemówił z oburzenia na ta okrutną zbrodnię a potem poszedł słuchać koncertów Spice Girls i o sprawie zapomniano.

Po latach przed kościołem w Lyonie we Francji postawiono kilka rzeźb upamiętniających „Męczenników z Atlasu” jak ich w międzyczasie zaczęto nazywać.

Te rzeźby wywołały wściekłość francuskich lewaków – oraz konsula algierskiego w Lyonie – a także ludzi uważających się za przywódców lokalnej wspólnoty muzułmańskiej. Zaczęły się naciski aby je usunąć – i ostatnio okazało się, że naciski są skuteczne. Francuski kościół skapitulował. Rzeźby męczenników będą usunięte. Żeby nie urażać uczuć muzułmanów oraz nie przeszkadzać w dialogu międzyreligijnym. Czy jakoś tak.

 

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s