The war that made America

Dawno temu miała miejsce wojna, która w polskich podręcznikach nazywana jest wojną siedmioletnią a w podręcznikach amerykańskich French and Indian War albowiem z amerykańskiego punktu widzenia była to wojna pomiędzy Francją i Wielką Brytanią o panowanie nad kontynentem północnoamerykańskim. Kto czytał Ostatniego Mohikanina lub oglądał film ten wie o czym mówimy.

Wojna zakończyła się wyrzuceniem Francuzów z Ameryki. A przy okazji rozpoczęłą procesy, które doprowadziły później do wybuchu amerykańskiej wojny o niepodległość.

Wojnę siedmioletnią w Ameryce rozpętał, prawie przez przypadek, niejaki Jerzy Waszyngton, nikomu nie znany młody oficer milicji, który wpakował się w bitwę z Francuzami chcąc ich wyrzucić z terytorium, które uważał za brytyjskie.

Ten sam Waszyngton uważał się za Anglika i wiernego poddanego króla brytyjskigo i bardzo chciał zostać oficerem w regularnej armii brytyjskiej. Gdy złożył podanie o przyjęcie go do służby – potraktowano go bardzo nieprzyjemnie. Oficerem mógł zostać porządny angielski gentlemen, a nie jakiś kolonialny prostak – i Waszyngtonowi dano bardzo brutalnie do zrozumienia, że jako kolonista jest człowiekiem niższej kategorii niz artystokraci z metropolii. A z tego wynika, że służyć może co najwyżej w stanowej milicji a nie w regularnej armii.

Lekcja była bardzo nieprzyjemna i Waszyngton, któremu wcześniej nigdy nie przyszło do głowy, że może nie jest Anglikiem – zaczął się zastanawiać, kim tak naprawdę jest – on i inni koloniści. Chciał być Anglikiem – ale Anglicy nie chcieli go zaakceptować jako równego. Więc może nie jest Anglikiem – tylko nalezy do zupełnie nowego narodu?

Tak sobie myślał – i wiemy jak się to skończyło. Gdyby brytyjski oficer, który odrzucił podanie Waszyngtona o przyjęcie do służby w armii jego królewskiej mości wiedział, że stworzy nieprzejednanego wroga króla – to by się może zastanowił i podanie przyjął.

Załączamy link to muzyki z filmu dokumentalnego „The war that made America” zrobionego przez telewizję PBS.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s