Polska misja Fransa Timmermansa

Na stronie Frondziarzy toczy się dyskusja o Michniku a w niej jeden z dyskutantów, Pan Krzysztof Kopeć, oburzony, jak rozumiemy, ignorowaniem przez PiS wyroków Trybunału Konstytucyjnego pisze:

Podaj przykład JAKIEGOKOLWIEK państwa, w którym rząd może jednostronnie nie uznać wyroku instytucji mającej na celu badanie zgodności ustaw z konstytucją. 
Z tego co wiem – nigdzie czegoś takiego nie ma. W każdym – nie w państwach, gdzie prawo funkcjonuje.

Odpowiedź znajdzie Pan w Rzepie, w artykule: Polska misja Fransa Timmermansa.

Jego autor zauważył, że Timmermans krytykuje Polskę za to, że PiS nie uznaje Trybunałuy Konstytucyjnego podczas gdy w jego ojczystej Holandii Konstutucja explicite i jednoznacznie ZAKAZUJE jakimkolwiek sądom orzekania czy ustawy są czy nie są konstytucyjne. O tym czy ustawa jest czy nie jest zgodna z konstytucją decyduje parlament.

Dlaczego w holenderskiej konstutucji wprowadzono taki zapis?

Ano WŁAŚNIE dlatego aby zapobiec sytuacji kiedy pojawiłby się jakiś holenderski Rzepliński, który uznałby się za trzecią, niewybieralną i nieusuwalną izbe Parlamentu i który po prostu każdą ustawę przegłosowaną przez rząd z którym się nie zgadza uznawałby za niekonstytucyjną.

Holendrzy uznali, że do kontrolowania ustaw wystarczy Parlament a jeżeli parlament się z tej roli nie będzie dobrze wywiązywał – to zadaniem wyborców jest go zmienić.

Niezależny od rządu i parlamentu Trybunał Konstytucyjny jest rzeczą dobrą – pod warunkiem, że zasiadają ludzie absolutnie politycznie neutralni, którzy decyzje podejmuja wyłącznie kierując się żelazną logika a nie ideologią i sympatiami politycznymi.

Natomiast mając do wyboru: żyć bez Trybunały Konstytucyjnego i zakazać sądom orzekanie czy ustawy są konstytucyjne  – lub mieć Trybunał Konstytucyjny, złożony z ludzi, którzy nawet nie próbują udawać, że nie są stronniczy – to już z dwojga złego lepsze jest rozwiązanie pierwsze, czyli holenderskie.

Odpowiadając na Pańskie pytanie: W jakim kraju rząd może zignorować wyrok sądu uznający jakąś ustawę parlameentu za niekonstytucyjną? – takim krajem jest Holandia. Rząd nie tylko może ale wręcz ma obowiązek nie przyjmowania opinii sądów natemat konstytucyjności ustaw do wiadomości.

 

 

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s