Sowell o socjaliźmie

Bardzo przez nas ceniony ekonomista z Instytutu Hoovera, Tomasz Sowell, pisze ze smutkiem jak to jest, że taki Sanders potrafił młodych Amerykanów tak omamić socjalizmem, że gotowi są na niego głosować. No i Sowell cierpliwie tłumaczy, że socjalizm nigdy i nigdzie nie działa, zawsze kończy się nędzą mas i bajecznym bogactwem niewielkiej elity. Czy oni nie widzą do czego doprowadził socjalizm w Wenezueli? – rozpacza. Naród głoduje a córka Chaveza ma na kontach w Szwajcarii miliardy dolarów jakie jej tatuś odłożył ze skromnej pensji prezydenckiej. I Sowell konkluduje, że na socjalizm Sandersa głosują ludzie niedoinformowani. Jak by im wytłumaczyć na czym polega socjalizm to by zmądrzeli.

Bardzo Sowella cenimy – ale obawiamy się, że nie ma racji. Popularność socjalizmu wcale nie jest wynikiem niedoinformowania wyborców. Wyborcy doskonale wiedzą, że socjalizm=nędza.

No dobrze – jeżeli nie z ignorancji  – to skąd się to bierze?

Po kolei.

Czy zauważyliście Państwo, że w społeczeństwie regularnie, co kilka lat pojawiają się „łańcuszki świętego Antoniego” inaczej zwane schematami Ponziego. Cwaniacy oferują naiwnym szybki zarobek: wpłać 100 złotych a za miesiąc dostaniesz 500. Ludzie wpłacają, obiecane pieniądze dostają, namawiają innych, pieniądze wpłaca teraz całą masa ludzi – i więcej już ich nie widzi. Cudotwórca znika z kasą. Jest tak? Jest. Do znudzenia. Szczegóły się zmieniają a schemat pozostaje ten sam od lat. Co parę lat podobna afera wybucha na nowo.

Pomyśleliście Państwo dlaczego ludzie się w to bawią? Dlaczego wierzą że na tym zarobią?

Bo są naiwni? Nie. Oni doskonale wiedzą, że to jest oszustwo. Ale wiedzą też, że nieliczni, którzy do piramidy finansowej zapiszą się na początku mogą nieźle zarobić. Masy, któe zapiszą się potem – stracą. Ale tych kilku pierwszych cwanych może na tym nieźle wyjść. I oni po prostu są przekonani że są takimi cwaniakami, że oni właśnie na tym zarobią kosztem mas frajerów. I dlatego pakują pieniądze w piramidę – a potem są wściekli bo okazuje się, że akurat aż tacy cwani nie są, inni byli cwańsi i ich wyrolowali.

To jest prawdziwy powód popularności piramid finansowych. Ludzie wiedzą, że to jest oszustwo – ale są przekonani że stracą na nim pogardzani frajerzy a nie oni sami.

Tak samo jest z socjalizmem. Fani Sandersa doskonale wiedzą, że socjalizm przyniesie tylko głód i powszechną nędzę. Ale wiedzą też, że ci, którzy dzięki socjalizmowi dorwali sie do władzy wychodzą na tym doskonale. I zakładają, że ponieważ przystępują do ruchu na samym początku – to znaczy, że oni właśnie na socjaliźmie wyjdą dobrze.

Oczywiście – strasznie się mylą – ale o tym nie chcą słyszeć.

Tak samo jak przedwojenni komuniści z KPP – czy oni nie wiedzieli o tym jakie panują warunki w Sowietach? Oczywiście, że wiedzieli! Kolektywizację widzieli na własne oczy, kończyli kursy w Moskwie, wiedzieli o głodzie i terrorze. Ale też wiedzieli jak doskonale żyje sobie partyjna elita, wiedzieli jakie orgie seksualne może robić Beria – i oni też tak chcieli! Chcieli komuny, bo wierzyli, że w komunie oni będą tymi, którzy rozstrzeliwują innych – i byli bardzo zdumieni, gdy za jakieś odchylenia ideologiczne Stalin kazał ich rozstrzelać lub powsadzał do obozów. Jak to? Do obozów? NAS? Przecież to my mieliśmy wsadzać innych!

Z Berniofilami jest dokładnie tak samo. Gdyby, co nie daj Wielki Manitou, Bernie doszedł do władzy i zaprowadził socjalizm – to jego fani oczekiwaliby posad. Ale posad byłoby mniej niż chętnych i nieuchronnie zaczęłyby się walki o nie. I wielu, pewnie większość, fanów Berniego, poszłąby do piachu z kulami w głowie, wykończona przez innych, bardziej bezwzględnych fanów Berniego.

I to jest to, o czym oni nie wiedzą. A to, że socjalizm przyniesie ruinę i biedę masom – o tym oni doskonale wiedzą – i mało ich to obchodzi – bo uważają, że ich osocie to dotyczyć nie będzie.

 

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s