Memorial Day

Dzisiaj jest Memorial Day czyli dzień, w ktorym Ameryka czci swoich poległych żołnierzy. Z tego powodu zamieszczamy link do filmiku pokazującego historyczną orkiestrę w Forcie Ticonderoga.

Jest to fort na północy stanu Nowy Jork, który odegrał dużą rolę w historii Ameryki – najpierw podczas wojen z Francją jeszcze w czasach kolonialnych a potem podczas wojny o niepodległość kiedy został zajęty- bez wystrzału – zaraz na początki powstania a zdobyta w nim artyleria pomogła Waszyngtonowi w wypędzeniu Brytyjczyków z Bostonu.

Z fortem związany jest epizod w życiu Kościuszki – od niego bowiem zaczęła się jego amerykańska kariera. Jednym z jego pierwszych zadań jakie otrzymał podczas wojny było ocenić stan fortyfikacji tego fortu na wypadek brytyjskiego ataku. Kościuszko teren obejrzał – i stwierdził, że niedaleko jest taka góra i jeżeli Brytyjczycy wciągną na nią swoje działa – to twierdza będzie nie do obrony. I zasugerował aby szczyt tej góry też ufortyfikować.

Amerykańska generalicja rekomendację odrzuciła twierdząc, że na górę dział wciągnąć się nie da. Ale niedługo potem pod fortem pojawili się Brytyjczycy, którzy zrobili dokładnie to co Kościuszko przewidział, że zrobią – czyli:  splantowali szczyt onej góry i wciągnęli nań działa. Fort Ticonderoga trzeba było opuścić bez walki.

Dla Amerykanów byłą to poważna klęska – ale Kościuszce wyszła na zdrowie, gdy bowiem okazało sie że ten obcokrajowiec najwyraźniej zna sie na rzeczy i lepiej jest jego rad słuchać – to generał Gates powierzył mu ufortyfikowanie pozycji pod Saratoga. No a reszta to – jak mówią – już historia…

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s