Najlepszy kraj dla Żydów

Matthew Tyrmand opublikował artykuł o tym, że Polska jest najlepszym krajem dla Żydów.

Pomimo panującego na zachodzie stereotypu o polskim antysemityźmie Polska jest jednym z najlepszych – lub wręcz najlepszym – krajem do życia dla kogoś kto jest Żydem.

I tak dalej. Pisze o tysiącletniej historii Żydów w Polsce, o związkach kultury polskiej i żydowskiej (niektórzy tak polscy jak i żydowscy ‚prawdziwi patrioci’ są oburzeni, gdy się im o tym przypomina) a potem stwierdza coś co może zabrzmieć zaskakująco:

Poland statistically has the highest literacy of any EU nation of more than 3 million people, with a high level of educated and well socialised citizens (even amongst the lower classes). The Church also helps to reinforce charitable and peace-seeking values; it is not a coincidence that with the Church serving well as a historical repository of Polish values that Poland, of the entire Eastern Bloc, has caught up with the West the most since 1989 in terms of quality and structure of life. Conversely, those places that have been left behind are far greater hotbeds of anti-Semitism.

Polska odznacza się najwyższym wskaźnikiem wykształcenia wśród wszystkich krajów Unii mających ponad 3 miliony mieszkańców, z dużą liczbą dobrze wykształconych i dobrze wyrobionych społecznie obywateli (nawet wśród klas niższych). Również kościół stara sioę wzmacniać wartości służące pokojowi oraz  dobroczyności. Nie jest przypadkiem iż to dzięki kościołowi, służacemu jako depozytariusz polskich wartości Polska najbardziej z całego wschodniego bloku dogoniła Zachód po 1989 pod względem poziomu życia. I na odwrót: to rejony, które od tego czasu pozostały w tyle są znacznie większymi wylęgarniami antysemityzmu.

Ta opinia o polskim społeczeństwie jako najlepiej wykształconym w Europie – jest zaskakująca – ale naszym, Wielkiego Wodza – zdaniem – słuszna. Tak – uważamy, że mieszkańcy Polski w dzisiejszej Europie odznaczają się – statystycznie rzecz biorąc – najwyższym średnim ilorazem inteligencji.

Tylko że –  o czym już wielokrotnie pisaliśmy – nie ma to nic wspólnego z polskim systemem edukacyjnym.

 

 

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s