Okultystyczne korzenie liberalizmu

Rzepa opublikowała artykuł pana Huberta Kozieła Okultystyczne korzenie liberalizmu„, w którym to artykule autor atakuje Adama Smitha i głoszoną przez niego teorię o „niewidzialnej ręce rynku”.

Pan Kozieł nie jest pierwszym, który Smitha atakuje i nie ostatnim, ale artykuł jest tak chaotyczny i tak nie spójny, że nie bardzo wiadomo jak z nim polemizować. Koronnym argumentem przeciwko „niewidzialnej ręce rynku” jest to, że Adam Smith zajmował się też metafizyką. A metafizyką zajmował się też Newton, którego teoria grawitacji pełna jest niepotrzebnych równań … no jakoś tak biegnie tok rozumowania Pana Kozieła. Aby na koniec wyciągnąć przeciwko „niewidzialnej ręce rynku” argument niepodważalny – czyli odwołanie się do autorytetu:

Prawdziwym powodem, dla którego niewidzialna ręka rynku wydaje się niewidzialna, jest to, że jest ona nieobecna” – twierdzi amerykański noblista z dziedziny ekonomii Joseph Stiglitz.

Przyznajemy, że nie rozumiemy dlaczego Rzepa publikuje takie dyrdymały. Zastanawialiśmy się kim jest Pan Hubert Kozieł, autor tych przemyśleń – i dowiedzieliśmy się, że jest absolwentem Instytutu Stosunków Międzynarodowych UW. Czyli wszystko jasne – humanista.

Ale to, że Rzepa go zatrudniłą jako dziennikarza od ekonomii – to po prostu ręce opadają.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s